Kuidas leida endale sobiv spordiala?

Ajal, mil pea igas spordiklubis on kümneid erinevaid spordialasid ning treeninguid, võib olla raske leida enda jaoks parim. Õnneks on võimalik tänu proovitrennidele saada rohkem aimu sellest, milline üks või teine treening välja näeb, kuid isegi ühe proovitrenni põhjal ei pruugi saada täielikku kindlust selle osas, kas spordiala on sulle sobiv. Kuidas siis valida?

Mida sa soovid trenniga saavutada?

Enne, kui sa saad mõtlema hakata, milline spordiala sulle sobib, peaksid selgeks tegema, mida sa üldse trenniga saavutada soovid. Kas sa soovid saada paremasse vormi ja kasvatada lihasmassi? Parandada tervist? Võtta kaalust alla? Soovid võistelda? Seega, mõtle esmalt, mida sa soovid trennist saada. Kui oled enda jaoks paika pannud eesmärgid, ei kao sul ka hiljem motivatsioon ning seega on treening tõhusam.

Kui palju sa saad trennile aega kulutada?

Järgmine küsimus seisneb ajakulus. Kui sul on aeganõudev töö või pereelu napsab igast päevast omajagu aega, ei ole sulle sobiv spordiala, mis nõuab tohutut pühendumust ning igal päeval mitu tundi aega. Kui aga pool tundi või tunnike on trenni jaoks igas päevas olemas, võid kaaluda näiteks jooksmist, jalgrattasõitu või muud sellist, mis ei nõua palju aega ning pole vaja ka teatud graafiku järgi treenida.

Kus sa soovid trenni teha?

Kui sa elad linnas ning spordiklubi asub sulle lähedal, ei pruugi asukoht olla eriline probleem. Probleem on aga siis, kui elad asukohas, kus spordisaale ei ole. See kitsendab su valikut märgatavalt. Samas peaksid aga arvestama ka seda, kas sulle meeldib rohkem treenida vabas õhus või toas. Kui oled tubasema eluviisiga, sobib sulle ehk paremini mõni trenažöör. Loodusesõbrad naudivad aga rohkem õues mängitavaid pallimänge või jooksmist.

Milline on su füüsiline vorm?

Juhul, kui oled väga halvas füüsilises vormis, siis ei tasu kindlasti mõelda väga intensiivsetele treeningutele. Alustada tuleks sammhaaval, et vältida vigastusi. Halva füüsilise vormi korral soovitatakse tavaliselt alustada aktiivsemast kõndimisest ja alles siis minna üle mõnele spordialale. Võta kindlasti arvesse oma füüsilisi võimeid ning räägi kahtluse korral arstiga.

Sobiv spordiala on aga igaühele. Võta arvesse neid punkte ning leiad kindlasti sobiva ka endale!